Titulka IMG 4020Na mnoha vodních plochách se za uplynulé zimní období vytvořila ledová plocha. Ta svádí ke sportovním aktivitám, hrám dětí, venčení čtyřnohých kamarádů, procházkám a podobně. Ovšem je nutné dbát zvýšené opatrnosti. Právě nyní se led stává vlivem vyšších denních teplot dost nestabilní a hrozí prolomení a pád do několikastupňové vody.

Kvůli takovým situacím strážníci Poříčního útvaru MP Praha každoročně vyjíždějí na školení s Vodní záchrannou službou, aby si vyzkoušeli, oživili a připomněli záchranné práce v takovém prostředí. Důležitá je rychlost a také správný postup, který může zabránit tragédii. Používají se nejrůznější improvizované prostředky, ale také speciální házečky, či bodce do ledu.

Naši kolegové si na letošním cvičení LED 2019 v obci Žihle (asi 50 km severně od Plzně) vyzkoušeli nejen záchranné práce, ale také potápění pod samotným ledem. Potápěčské zkoušky jsou u tohoto útvaru nutností a je nezbytné zkoušet nejrůznější prostředí a podmínky. K tomu patří i ponor pod led. Strážníci se samozřejmě potápěli ve dvojici a ostatní kolegové je jistili pomocí lana. Najít cestu zpět může být někdy dost složité.

O zrádnosti ledové plochy jsme se málem přesvědčili i při focení. Led měl slabých 10 cm a praskání a propad strážníků a záchranářů kolem vytvořeného bazénu byl dost častý. Nemluvě o vlnění pod nohama, způsobené samotným pohybem účastníků kurzu.

Vložte registrační značku (SPZ) vozidla.
Například 1L2 3456, AHP 50-25

RZ:

 

Zadejte název ulice, popř. i číslo popisné:
Například Biskupcova 2

Pražský strážnik

 

titulka prosinec web

V novém čísle našeho časopisu vám přinášíme reportáž z Obvodního ředitelství Praha 10, dále se podíváme na problematiku padělání parkovacích karet pro „invalidy“, můžete si přečíst o vzniku a focení nového kalendáře MP Praha s Miss ČR a mnoho dalšího...

archiv (od roku 2004)