kola 2 titulkaChvályhodná starost o postavu před sezónou plavek, která se nemilosrdně blíží a krásné počasí lákají sportovce a návštěvníky všeho druhu na cyklostezky nebo do pražských parků, lesoparků, zkrátka do přírody ke sportovní rekreaci. Někdy však tato místa připomínají spíše hokejové kluziště nebo ring, kde o agresivitu a fyzické potyčky není nouze.

Střetávají se zde totiž různorodé zájmové skupiny, které se snaží jedna druhé vnutit svou vůli. Cyklisté nemají v lásce pejskaře. Ty většinou nemají rády ani maminky s kočárky. Bruslaři se pro změnu nemusí s cyklisty, a když si představíte bruslaře tlačícího jednou rukou kočárek na cyklostezce a v druhé ruce vodítko se středně velkým labradorem, je zaděláno na pěkný guláš. Strážník si pak někdy může připadat spíše jako rozhodčí než jako úřední osoba.

Jako příklad uveďme konflikt, který se stal koncem dubna v lesoparku v pražských Letňanech. Rodinná vyjížďka na kolech, zde skončila krvácivým zraněním cyklisty, kterého napadl agresivní pejskař. Důvodem konfliktu byl nepatrný střet volně pobíhajícího psa s jízdním kolem napadeného muže. Pejskař, který navíc ohrožoval i syna bránícího svého otce, poté nastoupil do vozidla a ujel. Pátrají po něm státní policisté.

Bohužel takovéto situace, i když se zdají býti výjimečné, Městská policie hl. m. Prahy zaznamenává každou sezónu.

To potvrzují i strážníci okrskáři, kteří vykonávají kontrolní činnost právě na cyklostezkách a v parcích.

Konflikty mezi pejskaři a cyklisty nebo bruslaři jsou v podstatě na denním pořádku. Většinou se jedná o drobnosti, které lze vyřešit rozumně s chladnou hlavou. Někdy si připadáme spíše jako rozhodčí. Posloucháme názory jedné strany, poté druhé strany, přičemž každá z nich má samozřejmě svou pravdu. V některých případech, však dochází i k fyzickým potyčkám, a zde končí veškerá „legrace“, glosují tyto situace pražští strážníci.

Je nutné zdůraznit, že jak pohyb cyklistů, bruslařů a chodců, tak povinnosti pejskařů mají svá zákonná pravidla, která je nutné dodržovat. Existují však další pravidla, na které se v dnešní době trochu pozapomíná, a to jsou pravidla slušného chování a ohleduplnosti

Vložte registrační značku (SPZ) vozidla.
Například 1L2 3456, AHP 50-25

RZ:

 

Zadejte název ulice, popř. i číslo popisné:
Například Biskupcova 2

Pražský strážnik

 

titulka kveten web 2019

V novém čísle vám přinášíme recenzi nových vozidel MP Praha Škoda Octavia Scout, dále rozhovor s Carlem Capalbem nejen o pražském maratonu, dále pohled do historie na pražské květnové povstání a mnoho dalšího.

archiv (od roku 2004)