tisen ikonaPOMOC!
Jsem v tísňové situaci

  odtah ikona        Vyhledávání

Vyhledávání odtažených vozidel

preobjednani ikonaPřestupky

Změna termínu, nezaplacené pokuty

najdi okrskare ikonaVáš strážník
Najdi svého okrskáře

chci se stat straznikem ikonaNábor
Nábor nových uchazečů

titulka poricak vycvik 2017Vysoké teploty lákají obyvatele Prahy k návštěvě koupališť. K vodě však vyrazili i strážníci z Útvaru poříčního Městské policie hl. m. Prahy. S sebou však nevezli plážové propriety, ale profesionální vybavení v sedmi velkých bednách. Už to jasně říká, že jejich cílem nebylo žádné známé koupaliště. Cíl byl umělý vodní kanál v Roudnici nad Labem. Tento 350 metrů dlouhý kanál na pravém břehu Labe je využívaný pro trénink slalomu a sjezdu na divoké vodě.

Ve spolupráci s instruktorem Vodní záchranné služby se tady všichni strážníci z našeho „poříčáku“ postupně zúčastňují výcviku „Záchrana na tekoucí vodě“. Výcvik má několik částí: záchrana ve vodním proudu, záchrana z vodního válce, pohyb s lodí ve vodním válci nebo základy sebezáchrany.

Nejvíce času strávili „poříčáci“ právě v divoké vodě. Za divokou vodu se dají považovat i říční úseky pod pražskými jezy a vodní válec vzniká například pod modřanským či štvanickým jezem. A i na Vltavě dochází k nehodám lodí nebo šlapadel.

Některé jezy vypadají nenápadně, neškodně a úplně člověka lákají, aby na nich předvedl, jak schopným vodákem je nebo aby si ve vodě užil trochu adrenalinu jako plavec.  Největší nebezpečí jezů se však skrývá pod vodou. U některých jezů totiž přepadávající voda plynule neodtéká, ale naopak se vrací zpět pod jez, a vytváří tak pomyslný smrtící válec. Člověk téměř okamžitě ztrácí orientaci, navíc se zde často vyskytují kusy kovových konstrukcí nebo ostré kameny. Vodní válec má obrovskou sílu, a jakmile se do něj dostanete, vaše šance na přežití se bude limitně blížit nule - pokud se neutopíte, čeká vás smrt utlučením.

Foto: MP Praha 

ROČENKA K 25 VÝROČÍ MĚSTSKÉ POLICIE 

cz brozura ikona

 PRAŽSKÝ STRÁŽNÍK 

Aktuální číslo (pdf)

08/2017

titulka9 2017

V novém čísle Vás provedeme linkou 156 na Praze 2, podíváme se na počátky vzniku tohoto časopisu, již v krátkosti probereme nový výstrojní řád a další...

archiv (od roku 2004)