tisen ikonaPOMOC!
Jsem v tísňové situaci

  odtah ikona        Vyhledávání

Vyhledávání odtažených vozidel

preobjednani ikonaPřestupky

Změna termínu, nezaplacené pokuty

najdi okrskare ikonaVáš strážník
Najdi svého okrskáře

chci se stat straznikem ikonaNábor
Nábor nových uchazečů

titulka hadrava linka156 2017Centrum metropole patří z pohledu bezpečnosti a zajištění veřejného pořádku k náročnějším místům výkonu služby pražské městské policie. Časté rušení nočního klidu, žebrání, problémy v dopravě, taxi a další. Tento víkend se vyrazil podívat do ulic se strážníky i Libor Hadrava – radní pro bezpečnost a prevenci kriminality hl. m. Prahy.

 

Vše začínalo v Opletalově ulici, kde se nachází Obvodní ředitelství pro Prahu 1. Vzhledem k tomu, že mělo jít o naprosto běžnou hlídkovou činnost, byl pan radní zařazen k hlídce pod označením Astra 10, která jej vozila po značnou část noční směny.

Hned na úvod jsme jeli zkontrolovat některá místa u vltavských náplavek – místa, kde se často vyskytují osoby bez domova a osoby „problematické“. Ovšem první problém, který museli strážníci řešit, byla otočená dopravní značka informující řidiče o zákazu vjezdu. Nemusí se to zdát významné, ale stačí jeden nepozorný řidič a problém by byl na světě.

Největší počet řešení měli strážníci se žebrajícími bezdomovci. Těch bylo opravdu hodně a k tomu se připojil i alkohol. Tento problém se dá vyřešit blokovou pokutou, ale dost často se míjí účinkem. Bezdomovci pokutu nezaplatí, a za chvíli je můžeme najít nedaleko místa, odkud byli strážníkem vykázáni. Nezbytná je ovšem lustrace těchto osob –  mohou být v pátrání Policie ČR pro závažnější trestnou činnost. I Libor Hadrava dodává: „Je to vlastně takový boj s větrnými mlýny. Je nutná trpělivost a preciznost, jinak se to bude opakovat do nekonečna. Vážím si za to práce strážníků, kterým není opravdu co závidět!“

Jsme v centru a to znamená velký počet cizinců. Jazyková vybavenost našich strážníků je dobrá, a proto není problém i při řešení rušení nočního klidu s několika dobře naladěnými mladíky. Ti jsou komunikativní, ale to je vše, naštěstí. Ovšem vyšší hladina alkoholu vede k agresivitě a i s tou mají místní strážníci své zkušenosti.

Dnešní směna byla celkem klidná, ale náročná. A jak dodávají samotní strážníci – s přicházejícím teplejším počasím to prostě poroste! 
Foto: MP Praha

ROČENKA K 25 VÝROČÍ MĚSTSKÉ POLICIE 

cz brozura ikona

 PRAŽSKÝ STRÁŽNÍK 

Aktuální číslo (pdf)

08/2017

titulka9 2017

V novém čísle Vás provedeme linkou 156 na Praze 2, podíváme se na počátky vzniku tohoto časopisu, již v krátkosti probereme nový výstrojní řád a další...

archiv (od roku 2004)